Yazılımcılar ve Web Geliştiriciler İçin Linux : SemiCode Os

Yazılımcılar ve web geliştiricileri için ister linux ister diğer işletim sistemi türevleri olsun en önemli nokta gerekli bileşenlerin kurulumu aşamasıdır. Bu aşamaları sorunsuz bir şekilde atlatmak genellikle zaman almaktadır. Zaman herkesin de kabul edeceği gibi en değerli olandır.

Şimdi gelelim konumuzun asıl amacına yanı Semicode OS‘a. Semicode OS bir linux distrosudur (Dağıtımı). Bu distro direkt olarak amaca hizmet eden paketleri içerisinde ön yüklü bulundurarak geliyor. Bu sayede yapmamız gereken tek şey işletim sistemimizi kurmak ve çalışmaya başlamak oluyor. Linux ferahlığıda cabası tabi. Semicode OS’un sloganı ;

SemiCode OS – Linux For Programmers and Web Developers


Yani ; Semicode OS – Prorgram Geliştiricileri ve Web Geliştiricelir için Linux. Bu işletim sistemine biraz göz atacak olursak altyapısının Ubuntu olduğunu görebiliriz. Bir püf noktası olarak ekleyelim paket yöneticiniz aptitude olacak. Yani paket kurarken işleteceğiniz komut ;

apt-get install paket-adı

Şeklinde olacak. Bu tabiki işin basit bir ayrıntı kısmı. Masaüstü ortamı olarak Semicode OS GNOME ile geliyor. GNOME ferah bir arayüz sunmuş gibi gözüküyor. Hemen kendi sitesinden aldığımız bir görselide paylaşalım.


Ekranın üst kısmı yani taskbar alanımız saydam böylelikle ekranın daha sade görünüyor. Ekranın sol kısmında ise bir dock bulunuyor bunu istediğimiz uygulamaları ekleyerek ya da çıkartarak kişiselleştirebilmemiz mümkün.

Peki gelelim içerisinde ön yüklü olan paketlere. Öncelikle spesifik metin editörleri ön yüklü olarak geliyor bunlar neler derseniz ;

 1. Eclipse
 2. MonoDevelop
 3. Ninjaİde
 4. BlueFish
 5. Atom
 6. SublimeText
 7. Brackets
 8. Emacs

Derleyici olarak ise ön yüklü gelen araçları şöyle sıralayalım ;

 1. OpenJDK
 2. Ruby
 3. .NET
 4. Mono Runtime

Aynı zamanda LAMP’ta ön yüklü olarak gelen yardımcı bir local server uygulaması. Bunun yanında GİT ve Slack’ta önyüklü olarak gelmekte.

Sistemin varsayılanı ve önyüklü gelen tarayıcısı ise Firefox olarak belirlenmiş. Tarayıcımızda varsayılan arama motoru ise DuckDuckGo.


Son olarak birde sürprizden bahsetmem gerek. Bildiğiniz gibi Siri Apple’ın sanal asistanı keza buna karşılık Microsoft’ta Cortana’yı geliştirdi. Linux işletim sistemleri için ise karşımıza Sarah çıkıyor. Sarah terminal bazlı sanal asistanımız olarak şu günlerde gelişimini sürdürüyor. Ve Sarah Semicode OS ile önyüklü geliyor ve bize yoldaşlık ediyor. Sarah, Siri ve Cortana’ya göre kesinlikle daha samimi diyebiliriz ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere neden böyle bir yorum yaptığım ortaya çıkacaktır.


Semicode OS’u indirebileceğiniz resmi site adresi : www.semicodeos.com

İndirme kaynakları ise DropBox ve Megaconz olarak tanımlanmış birde Torrent ile indirme yapabilmekte mümkün.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Sarı Çizmeli Mehmet Ağa Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sarı Çizmeli Mehmet Ağa
Ziyaretçi

Ciddi ciddi sarah ile siri mi karşılaştırıldı? Kardeşim sarah iç içe yüz bin tane koşuldan oluşan dandik bir program, bir amacı bir özelliği yok boş bomboş bir şey. hatalarla dolu ve gereksiz.

Konu için teşekkürler, ilgimi çekti bu dağıtım şimdiden bir test edelim 🙂