WordPress İçin Yorum Botları

Konu Öncesi : WordPress ile oluşturulan siteler için hazırlanmış yorum botlarını inceleyeceğimiz bu yazıda aynı zamanda yorum botu kullanmanın inceliklerinden de bahsedeceğiz. 

WordPress ile kurmuş olduğunuz siteleriniz için bazı durumlarda yorum botu gerekebilir. Yorum botları ile içeriklerimize ait etkileşimi suni olarak arttırabiliriz. Bunun yanında gerçek ziyaretçilerimiz için de tetikleyici olması bakımından yorum botunun fayda sağladığını söyleyebiliriz. Ancak her durumda ve birbirini tekrarlayan yorumlar kullanmak faydadan çok zarar getirebilir. Bu noktada dikkat etmemiz gereken önemli noktaları sıralamak gerekirse ; öncelikli olarak kesinlikle birbirinin kopyası ve birbirinin aynısı yorumları eklemek fayda sağlamayacaktır, ikinci önemli noktaysa gönderen bilgilerinin birbirinden farklı olması gereklidir. Yani gönderen adı ,e-posta adresi ve website adresi gibi bilgiler birbirinden farklı olmalıdır. Son olarak dikkat edilmesi gereken en önemli olarakta belirleyici olan yorumların farklı IP’ler üzerinden gelmesi gereklidir. Eğer ki bu konulara dikkat etmez iseniz faydadan çok zarar görmüş olursunuz.

Şimdi sırasıyla yorum botlarını incelemeye koyulalım. Bu botları incelerken detaylı özelliklerinden de bahsetmiş olacağız. Yukarıda belirttiğimiz kıstasları sağlayıp sağlamadıklarını da incelememiz sırasında belirteceğiz.

1 – TweetBot

TweetBot adından da anlaşıldığı gibi Twitter üzerinden gönderilen tweetleri sitemize yorum olarak aktarmamızı sağlayan bir bot. Bu bot aracı ile twitter üzerinden direkt kelime ile ya da hashtag ile arama yaparak tweetleri sıralatabiliyoruz. Sıralama sonucunda da içeriğimize uygun olduğunu düşündüğümüz içerikleri yorum olarak sitemize ekleyebiliyoruz. Özellikle haber, portal ve güncel konular ile ilgili paylaşımda bulunan bloglar için faydalı bir bot olduğunu göz önünde bulundurmak lazım.

TweetBot’un özelliklerinden bahsedecek olursak. TweetBot ile çektiğiniz yorumların herbiri farklı isimlerden ve aynı zamanda farklı e-posta adresilerinden gelmektedir. Bu sayede yorum botu kullanırken dikkat etmemiz gereken şartlardan birini elde etmiş oluyoruz. Aynı zamanda elde etmemiz gereke bir diğer şart farklı IP adreslerinden gönderilmiş yorumların gerekliliğiydi TweetBot farklı IP adresleri üzerinden yorumları göndererek bu şartıda yerine getirmekte. Son olarak ise TweetBot ile listelediğiniz yorum içeriklerini yorumu ekletmeden önce düzenleyebiliyorsunuz.

2 – HBot WordPress İçin HepsiBurada Yorumlarını Çekme Aracı

HBot, Hepsiburada.com adresinde yayınlanan ürünlerin yorumlarını çekmemiz için ortaya çıkarılmış bir bot. Bu bot özellikle Woocommerce ile ürün satışı yapan ya da ürün incelemesi yapan WordPress altyapısıyla oluşturulmuş siteler için butik bir ürün diyebiliriz. Hbot’un kullanımı ise gayet basit. Aramak istediğimiz ürünü adıyla aratıyoruz ve ardından ürün ve ilişkili ürünler için yapılmış yorumlar otomatik olarak listeleniyor. Listeleme sırasında eşsiz isim ve maillerde otomatik olarak oluşturuluyor bu sayede yorum botu kullanırken dikkat etmemiz gereken şartlardan birini de yerine getirmiş oluyoruz. Aynı zamanda özellikle önemini vurgulamış olduğumuz farklı IP adresleri üzerinden yorum gönderme işlemini de yapıyor. Tıpkı TweetBot gibi yorumları eklemeden önce düzenleme yapabilme fırsatı da sunuyor.

Botları satın almak isterseniz iletişim kısmını kullanmanız yeterlidir. Botların her biri için ücret 50 TL’dir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir