Sinatra Kurulumu ve Cloud IDE Üzerinde Çalıştırılması (Video)

Sinatra web frameworkünü incelediğimiz bu seride bir cloud ide olan c9 üzerinde çalıştırma konusunu işledik. Öncelikle c9.io tercih etmemizin sebebi sade basit ve kullanışlı olmasından kaynaklanıyor.


C9 üzerinden bulut sunucu oluşturabilmek daha öncesinde ücretsiz bir şekilde yapılabilirken artık ücret ödememiz gerekmektedir. Ancak daha önceden c9 hesabı olanlar için ücretsiz çalışma alanı oluşturabilmek halen mümkün.

Fiyatlandırma gözünüzü korkutmasın çünkü aylık 19 dolar ve 29 dolar olmak üzere normal kullanıcılar için iki farklı paket bulunuyor. Eğer öğrenci iseniz ya da eğitici olarak kullanmak istiyorsanız ve bunu açık bir şekilde dile getirebilirseniz aylık 1 dolara bu hizmetten faydalanabilmeniz mümkün.

Sinatradan bahsedecek olursak gelişmiş ve sade yapıda bir web çatısı olduğunu söyleyebiliriz. Küçük ve orta çaplı projelerinizde kullanabilirsiniz. Saniyede 60.000 isteğe cevap verme özelliğinide göz önünde bulundurursak aslında ne kadar başarılı olduğunu da gözler önüne sermiş oluruz. Sinatra kurulumu için yapmamız gereken ruby kurulu olan sunucumuz ya da bilgisayarımıza gem paketini yüklemekten ibaret.

gem install sinatra

Bu komut ile kurulumu gerçekleştiriyoruz. Kurulum neticesinde terminalden dönen sorgu aşağıdaki gibiyse eğer herhangi bir sorun yaşamadığımız anlamına gelmektedir.

Fetching: rack-1.6.4.gem (100%)
Successfully installed rack-1.6.4
Fetching: tilt-2.0.5.gem (100%)
Successfully installed tilt-2.0.5
Fetching: rack-protection-1.5.3.gem (100%)
Successfully installed rack-protection-1.5.3
Fetching: sinatra-1.4.7.gem (100%)
Successfully installed sinatra-1.4.7
4 gems installed

Ardından bir Sinatra bloğu oluşturuyoruz. Aşağıdaki blog ana  sayfa için hazırlanmıştır ki zaten video içerisinde de anlatmış bulunmaktayız.

require "sinatra"

get '/' do
    "Merhaba Ruby Tuts Ailesi"   
end

Blok oluşumu bu şekilde gerçekleştirilmektedir. Ana sayfayı açtığımızda ekrana Merhaba Ruby Tuts Ailesi yazacak. Kod bloğumuzu bir ruby dosyası içerisine kaydetmemiz gerekli bunun için biz ders1.rb adında bir dosya oluşturduk.

Sıra geldi Sinatra ile oluşturduğumuz projemizi çalıştırmaya. Çalıştırmak için uygulayacağımız komut ders1.rb dosyamızın bulunduğu dizinde iken aşağıdaki gibidir ;

ruby ders1.rb -p $PORT -o $IP

Ekranın sağ alt köşesinde çalışma işleminin başarı ile gerçekleştirilmesinin ardından projemizin adresi belirecek. Adrese tıklayarak projemizi görüntüleyebiliyoruz. Hızlı bir başlangıç gerçekleştirerek neticede ilk Sinatra projemizi oluşturduk. Bir sonraki Sinatra serisinde görüşmek üzere.

Cloud İde Adresi : http://c9.io

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir