Ruby Öğrenmek İsteyenler İçin Başlangıç Rehberi

Ruby günümüzde popüler olan ve popüleritesi her geçen gün daha da artan bir programlama dili. Ruby’nin popüler olmasının bir çok sebebi var ancak bunları yazımızın devamında inceleyeceğiz. Öncelikli olarak bahsetmek istediğim en önemli nokta bu rehberin karmaşık bir anlatımla değil sade bir anlatımla devam edeceği olacak. İnternet üzerinde ki tek site mutlak biz değiliz. Ancak diğer anlatımlara nazaran daha sade ve örneklerle anlaşılabilir bir anlatım bütünlüğü oluşacağını üzerine basarak belirtmek istiyorum.

Ruby neden bu kadar popüler ?

Ruby popüler çünkü çok sade bir yazım biçimine (syntax)  sahip çok sade ve ruby ile yazılmış programları çalıştırmadan okuyarak dahi ne işe yaradığını bu özelliği sayesinde anlayabilmek mümkün.

Ruby popüler çünkü Ruby on Rails (RoR) gibi bir web çatısına sahip (framework). Bu framework sayesinde çok hızlı şekilde web projeleri geliştirmek mümkün. Örneğin PHP ile 1 haftada geliştirmeniz mümkün olacak bir projeyi RoR ile 15-20 dakikada meydana getirebilirsiniz. Google üzerinden “A blog in 15 minutes with Ruby on Rails” şeklinde bir arama gerçekleştirirseniz bir çok örnek sonuca ulaşabilirsiniz. ScreenCast paylaşımları sayesinde çokça örnek projenin geliştirilmesi konusunda anlatımlardan faydalanabilirsiniz.

Ruby popüler çünkü GEM kütüphanesi var. GEM kütüphanesi sayesinde mükemmel araçlara hızlıca ve ücretsiz erişebiliyorsunuz. Örneğin bir resim düzenleme işlemi için kod yazmak yerine bir gem indirerek birazda dökümantasyonunu okuyarak hızlıca işlem yapabilirsiniz. Yani PHP ile haşır neşir olmuşlara kısaca şöyle özetliyeyim hazır yazılmış sınıfları projenize dahil etmek gibi düşünün.

Ruby ile oluşturulmuş bir çok framework mevcut örneğin Sinatra ile hızlı ve basit orta ölçekli web siteleri oluşturabilirsiniz. Shoes RB ile masaüstü uygulamalar geliştirebilirsiniz. Rubymotion ile mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Ülkemizde Ruby ile proje geliştiren firma sayısı çok fazla diyemeyiz ancak Ruby ilerleyen zamanda kesinlikle azımsanmayacak bir proje gerekliliği haline gelecek. Bu yüzden öğenmeniz kesinlikle faydalı olacaktır. Bir çok startupta da Ruby nin kullanıldığını es geçmemek gerek.

Peki biz bu rehber içerisinde hangi konuları işleyeceğiz ?


Temel itibarı ile bu konular bittiğinde Ruby dilini kavramış bulunacağız. Ardından biraz karmaşık örneklendirmeler ile Ruby serüvenimize devam edeceğiz. Tamamı ile bittiği noktada ise Sinatra ya da RoR başlangıç rehberi ile aktarımlara devam etmeyi planlamaktayım. Eğer ki paylaşmak istediğiniz, eksik ya da hatalı bulduğunuz noktalar var ise yorum sistemini kullanabilir ya da sosyal hesaplar üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hepimiz için faydalı bir rehber olması dileğiyle.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AhmetNiyazi Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Niyazi
Ziyaretçi
Niyazi

Şimdiden kolay gelsin. Takipteyiz. Shoes konusu ilginç. Proje geliştiricilerde pek hareket yok gibi.

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Uzun süredir takipteyim. Seriye başlamanızı dört gözle bekliyorum.