MultiBootUSB ile Bir USB İçerisine Birden Fazla Linux Yükleyin

Bir USB bellek içerisine birden fazla Linux dağıtımı yükleyerek boot edebilmek sonunda mümkün oldu. Peki nasıl bir USB bellek içerisine birden fazla linux yükleyebilir ve çalıştırabiliriz hadi şimdi öğrenelim.

İşleme başlamadan önce USB belleğinizi FAT32 olarak biçimlendirdiğinizden emin olmanız gerekli. Bunun yanında birden fazla Linux dağıtımı yükleyeceğimiz için minimum 16 Gb bir usb bellek kullanmanızı öneririm.

Son bir açıklama da kullanacağımız yardımcı araç için yapalım. Bu yardımcı araç MultiBootUSB olacak. MultiBootUSB nedir ? Hemen cevaplayalım; bir USB bellek içerisine birden fazla Linux dağıtımını kurmamızı sağlayan yardımcı bir araç. MultiBootUSB sayesinde zahmetsiz bir şekilde birden fazla Linux dağıtımını rahatlıkla ve bir kaç tıklama ile kurabiliyoruz, kendiliğinden bir ön yükleyici oluşturarak USB bellek üzerinden boot esnasında seçtiğimiz işletim sistemini açmak için bize destek sağlıyor.

1. ADIM

Öncelikle yüklemek istediğimiz Linux dağıtımlarının imaj dosyalarını indirmekle işe başlamamız gerekiyor. Popüler dağıtımlardan örnek vermek gerekirse ; Ubuntu, Mint, Debian, Elementary OS gibi dağıtımları indirebiliriz.

2. ADIM

Yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikle minimum 16 Gb lık boyutta bir USB bellek seçmenizi öneririz. Ardından USB belleğimizi FAT32 olarak biçimlendirmemiz gerekli.

3. ADIM

Bu aşamada MultiBootUSB programını indirmeniz gerekli. MultiBootUSB bizim birden fazla Linux dağıtımını boot edilebilir şekilde USB belleğimize yazmamızı sağlayan araç. İndirerek kurmanız yeterli.

MultiBootUSB İndir

4. ADIM

Bu adımda MultiBootUSB programını açıyoruz. Gördüğünüz gibi sol üst kısımda bağlı olan USB belleği seçmeniz için belirtilmiş bir alan bulunmakta. İşlem yapmak istediğimiz USB belleği seçtiğimizden emin olarak işleme başlayalım.

5. ADIM

Bu adımda daha önce indirmiş olduğumuz Linux dağıtımlarına ait imaj dosyalarını MultiBootUSB içerisine aktaracağız. Önce eklemek istediğimiz dağıtım imajını Select İmage kısmında bulunan Browse butonuna tıklayarak bulunduğu dizinden seçiyoruz. Sonrasında Install distro butonuna tıklayarak Linux dağıtımını USB bellek içerisine aktarıyoruz. Eklemek istediğimiz tüm dağıtımları sırası ile bu işlemi seçerek ekliyoruz.

6. ADIM

Bu adımda artık USB belleğimize yüklemiş olduğumuz dağıtımları boot ederek çalıştırıyoruz. Öncelikle BIOS ekranınızdan USB Boot seçeneğinin aktif olduğunu kontrol edin. Eğer aktif değilse USB bellek boot işlemi başlatamaz. eğer tüm bu işlemleri başarı ile tamamladıysak ve USB boot seçeneği aktifse aşağıdaki gibi bir Grub ekranı bizi karşılayacak ve buradan dilediğiniz dağıtımı seçerek live olarak kullanmaya başlayabiliriz.

 

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Serkan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Serkan
Ziyaretçi

Selam üstad bu işlemde sadece linux mü kullana biliyoruz ben burda win 2012 yada esx kullana bilir miyim.