Modern Arayüzüyle İşlevsel Bir Forum Scripti : Flarum (İnceleme & Kurulum)

Forum siteleri belirli bir amaca göre ya da genel konularda topluluk oluşturmak için internet ortamının vazgeçilmezlerinden biridir. İnternet dünyasında bulunan herkesin aklından eminim bir forum kurma fikri geçmiştir.

Forum sistemleri eğer ki sağlam bir altyapı, işlevsellik ve görsellik yönünden de hem forum üyelerine hem de ziyaretçilere hitap eder durumda ise kurucusuna gerçekten sağlam bir kazanç elde ettirebilir. Örnek vermek gerekirse ülkemizde R10, Donanımhaber, FRMTR gibi siteler öncü konumdadır ve sadece reklam kazançları ayda yüzbinlerce liralara ulaşmaktadır.

Konumuzunda başlığı olan forum scripti Flarum, modern bir arayüze sahip genç sayılabilecek bir yazılımdır. Ancak eklenti desteği oldukça gelişmiş durumda olup, geliştirilen eklentiler ücretsiz bir şekilde paylaşılmaktadır.

Öncelikle Flarum’u kurmak için aslen VDS’e ihtiyacınız bulunmaktadır ancak paylaşımlı hosting için de bir kurulum alternatifi bulunmakta yazımızın devamında kurulum ile ilgili aşamaları incelemeye başlıyoruz.

FLARUM

Flarum ; PHP dili ile geliştirilmiş modern arayüze sahip bir forum, topluluk scriptidir.

Flarum kurulumu için öncelikli olarak bir sanal sunucuya ihtiyacınız vardır(VDS). Sanal sunucuların maliyeti aylık bazda değişmekle birlikte ortalama bir sanal sunucu için aylık hizmet bedeli olarak 15 ila 20 TL arasında bir rakam ödemeniz gerekmektedir.

Flarum bir PHP frameworkü olan Laravel ile geliştirilmiştir. Minimum sistem gereksinimleri PHP 5.6 yada üstü ve MySql 5.5 ya da üstüdür. Eğer ki bu konfigürasyona sahip olmayan bir VDS sahibiyseniz yükseltme yapmanız gerekecektir.

Flarum için demo adresi : https://discuss.flarum.org/

Görsel olarak çok şık bir arayüze sahip olan Flarum için Türkçe dil desteği hazır olarak gelmemekle beraber eklenti olarak sunulmuş durumdadır.

Flarum Türkçe dil eklentisi için adres : https://discuss.flarum.org/d/6663-turkish-language-extension

VDS içerisinde kuruluma değinecek olursak öncelikle sunucunuzda Composer yüklü olmalı. Eğer ki yüklü değilse sunucunuzun işletim sisteminin Centos 6 ya da Centos 7 olduğunu varsayarak aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmekte ;

SSH ile sunucunuza bağlandıktan sonra /tmp dizinine gidiniz uygulamanız gerken komut ;

cd /tmp

TMP dizinini bir nevi geçici dosyalar için kullanmaktayız diyebiliriz.

Ardından Composer.phar dosyasını /tmp dizinine indiriyoruz. Uygulamanız gereken komut ;

curl -sS https://getcomposer.org/installer | php

İşlem tamamlandıktan sonra Composer’i global olarak atamanızı öneriyorum. Çünkü Flarum için gerekli eklentilerin kurulumunda da Composer’e ihtiyacımız olacak. Composer’i global komut olarak atamak için uygulamamız gerken komut ;

mv composer.phar /usr/local/bin/composer

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra artık Composer başarılı olarak kurulmuş demektir. Şimdi gelelim kaldığımız yerden devam etmeye. Öncelikler VDS üzerindeki hangi sitemize Flarum kurmak istiyorsak onun htdocs dizinine gidelim. Ardından Composer ile Flarum’u sunucumuza kuruluma hazır halde indirelim ;

composer create-project flarum/flarum . --stability=beta

Komutumuzu uyguladıktan sonra ortalama 1-2 dakika beklemeniz gerekecektir. Tüm işlemler bittiğinde artık SSH bağlantımızı sonlandırarak bir veritabanı oluşturmanız gerekmekte. PhpMyAdmin yardımı ile bir veritabanı ve veritabanı kullanıcısı oluşturduktan sonra kuruluma başlayabiliriz.

Flarum kurulumu için aşamaları uyguladığımız alan adımızı tarayıcıdan açtığımızda görseldeki gibi bir ekran bizi karşılayacak. Bu kısıma oluşturmuş olduğumuz veritabanı bilgilerini yazıyoruz. Admin hesabı için de gerekli bilgileri giriyoruz admin kullanıcı adı mail adresi ve şifresi. Install Flarum butonuna tıklayarak işlemi tamamlıyoruz.

Flarum kurulumu başarı ile tamamlandıktan sonra forumumuzu yönetmeye hazırız. Flarum için varsayılan yönetim paneli adresi ; http://siteadi.com/admin şeklindedir.

Paylaşımlı Hosta Flarum Kurulumu

Eğer ki VDS sahibi değilseniz yani paylaşımlı bir host içerisine Flarum kurmak isterseniz Pockethold isimli kurulum aracını kullanabilirsiniz.

Pockethold indirme adresi : https://github.com/andreherberth/pockethold

Yapmanız gereken yalnızca Github üzerinden paketi indirerek ftp yada host yönetim panelinizden dosyaları hostunuzun içerisine atmak.

Kurulum için ise http://siteadiniz.com/installer.php adresine gitmek.

Bu aşamada da sunucu zaman aşımı ve php işlem limiti düzenlemesi yapmanız gerekmekte. Önerim sunucu zaman aşımını 300 saniye ye çıkarmanız. Bunun yanında php işlem limiti için ise 512MB belirlemeniz kesinlikle gerekmektedir. Kurulum için gerekli dosyalar indirildikten sonra sizi otomatik olarak kurulum ekranına yönlendirecektir.

Metinsel anlatımın yetersiz kalabileceğini düşünerek yakın zaman da bir kurulum videosu hazırlayacağım.  Bu aşamada kodlama.net’i takibe almanızı öneririm.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir