Linux İçin Adobe Programları Alternatifleri

Linux kullanıcılarının ya da Linux kullanmayı düşünenlerin aklına gelen inceliki sorulardan biri de Windows’ta aktif olarak kullandıkları popüler programları Linux’ta da kullanabilirler mi ? Tabi ki bu sorunun cevabı ; tamamen aynı programları bazen kullanabilirsiniz bazense açık kaynak kodlu alternatiflerini tercih etmeniz gerekecektir.

Girişimizi yaptıktan sonra da konu başlığımıza geri dönelim. Adobe malumunuz ki piyasa da öncelikle resim düzenleme ve oluşturma sektörünü eline geçirmiş durumda. Örneğin Photoshop, Illustrator bunun yanında video düzenleme, animasyonlar oluşturma ve web projeleri oluşturma gibi hizmetler sunan programları mevcut. Ancak bu popüler programlar maalesef Linux için sunulmamakta. Ancak üzülecek bir durum yok aynı işlemi benzer kolaylıklarda yapan açık kaynak kodlu program alternatifleri mevcut. Şimdi sırasıyla bu alternatifleri incelemeye başlayalım.

1.  GIMP – Photoshop Alternatifi

Gimp, Adobe Photoshop için öne çıkan ve hatta en başarılı açık kaynak kodlu alternatif. Tıpkı Photoshop’ta olduğu gibi layer yani katman mantığı ile çalışılmaktadır. Aynı zamanda toolboxarı yani alet kutusu kısmı da hemen hemen aynı özellikleri ihtiva etmektedir. Font desteği, gradient oluşturabilme, hazır stilleri içe aktarabilme ve kullanabilme gibi özellikler sunmakta. Aynı zamanda hazır efekt kütüphaneleri de bulunmakta. Ayrıca Photoshop’ta daha önce oluşturmuş olduğunuz PSD dosyalarını da açabilmekte içlerinde düzenleme yapabilmekte ve tekrar derleyebilmektedir.

Gimp İndirme Adresi

2. Inkscape – Illustrator Alternatifi

Inkscape vektör sanatçıları için açık kaynak kodlu bir Illustrator alternatifi. Inkscape neredeyse arayüz olarak Illustrator ile tıpatıp aynı bu da kullanıcıların acemilik çekmesini engelliyor. Tıpkı Illustrator gibi çizim kalemi kullanımı desteği sağlıyor aynı zamanda Illustrator ile oluşturmuş olduğunuz projeleri açıp düzenlemenize de olanak sağlıyor.

Inkscape İndirme Adresi

  1. Scribus – Indesign Alternatifi

Scribus dizgi amaçlı kullanabileceğiniz açık kaynak kodlu bir program. Tıpkı Adobe Indesign’da olduğu gibi dergi, broşür, gazete v.b matbu ürünlerin dizgisini yapabilirsiniz. Aynı zamanda Indesign dosyalarını açabilir düzenleyebilirsiniz. Scribus ile oluşturmuş olduğunuz projelerinizi dışa aktarırken Indesign formatında da aktarabilirsiniz.

Scribus İndirme Adresi

  1. Darktable – Lightroom Alternatifi

Fotoğraf düzenleme aracı olarak kullanabileceğiniz Darktable, Adobe Lightroom için birebir alternatif diyebilirim. Fotoğrafçıların ve fotoğraf sanatçılarının gözdesi olan Adobe Lightroom’un açık kaynak kodlu olarak çok kuvvetli bir alternatifi olan Darktable sadece Linux için değil aynı zamanda da Windows işletim sistemleri için de sunulmakta. Bu da aynı işi yapacak ücretsiz bir araca sahip olabileceğiniz anlamına gelmekte.

Darktable İndirme Adresi

Ücretli programlara alternatif olarak sunulmuş açık kaynak kodlu programların tanıtımına devam edeceğiz. Bizi takipte kalın…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir