Composer ve Slim Framework Kurulumu (Video)

PHP ile uygulama geliştirirken sürekli olarak aynı şeyleri tekrar etmek biraz can sıkıcı bir hal alabilir. Bunun önüne geçebilmek ve kodlamayı daha zevkli bir hale getirebilmek için Framework’ler kullanabiliriz. Framework’ün Türkçe’de karşılığı çatı anlamına gelmektedir. Bu yapılar bize hazır olarak bileşenleri sunar ve sistematik kodlama olanağı sunar. PHP’ye yeni başlayanlar için genellikle önerilmemektedir. Yeni başlayan biri için kolaylıktan çok karmaşıklık ifade edebilir. Spagetti kodlama ile bir kaç yıl geçirmenizi öneririm.

Gelelim konumuzun başlığı Slim Framework‘e ; Slim Framework bir PHP çatısıdır. Bu çatı gayet sade ve kullanışlı hızlı geliştirme yapmaya olanak sağlamaktadır. Karşılaştırma yapacak olursak Ruby’de Sinatra’ya benzemektedir. Küçük ve orta çaplı projelerde gayet başarılı bir şekilde kullanılabilir. Aynı zamanda API oluşturmak içinde olanak sağlamaktadır.

Slim Framework kurulumu için öncelikle Composer’e ihtiyacımız var. Composer gerekli kütüphaneleri indirmemize olanak sağlayan bir araçtır. Yine Ruby’den örnek verecek olursak GEM Paket Yükleyicisi gibi düşünebiliriz. Composer bir takım kolaylıklar sağlamaktadır. Sürekli indir,kopyala,yapıştır yapmanıza gerek kalmaz. Gerekli kütüphanenin en güncel sürümünü size hali hazırda getirmektedir.

Composer kurulumunu bir kaç adımda tamamlayabiliyoruz. Composer’i edinebileceğimiz adres ;

www.getcomposer.org

Kurulum için gerekli aşamaları gerçekleştirmeden önce projemizin oluşturulacağı dosyamıza Terminal ya da CMD ile erişelim. Akabininde aşağıdaki komutları uygulayarak kurulumu tamamlayalım.

php -r "copy('https://getcomposer.org/installer', 'composer-setup.php');"

Bu komut ile projemizi oluşturacağımız dizine composer-setup.php dosyasını indiriyoruz. Akabininde aşağıdaki komut ile indirme sırasında bir aksilik yaşanıp yaşanmadığını sağlamak için HASH kontrolü gerçekleştiriyoruz.

php -r "if (hash_file('SHA384', 'composer-setup.php') === '55d6ead61b29c7bdee5cccfb50076874187bd9f21f65d8991d46ec5cc90518f447387fb9f76ebae1fbbacf329e583e30') { echo 'Installer verified'; } else { echo 'Installer corrupt'; unlink('composer-setup.php'); } echo PHP_EOL;"

Eğer ki ekrana yazdırılan “Installer verified” ise başarılı bir şekilde herhangi bir veri kaybı olmaksızın indirme işlemimiz sonuçlanmış şimdi gelelim kurulum işleminin bir sonraki komutuna ;

php composer-setup.php

Bu komutu uygulamamızın ardından composer kurulumu dizinimizde gerçekleştirilmiş olacak. Dizinimizde composer.phar adında bir dosya oluşturulacaktır. Akabininde composer-setup.php dosyasını el ile de silebilirsiniz aşağıdaki komutu kullanarakta silebilirsiniz.

php -r "unlink('composer-setup.php');"

Şimdi sıra geldi Slim Framework kurulumuna. Slim Framework resmi adresi ;

www.slimframework.com

Bu adresten indirme işlemi ile ilgili aşamaları ve çeşitli örneklendirmeleri ve yapıyı inceleyebileceğiniz dökümanlara da ulaşabilirsiniz. Slim Framework kurulumu için gerekli minimum PHP versiyonu 5.5’tir. Eğer ki daha alt bir sürüm mevcutsa kullanmanıza olanak tanınmamaktadır. Ancak daha üst bir versiyon varsa sorun yok yolumuza devam edebiliriz. Aşağıdaki komut ile Slim Framework kurulumunu tamamlayabiliriz.

php composer.phar require slim/slim "^3.0"

Komut neticesinde ortalama 10-15 saniye içerisinde  (internet bağlantınızın hızına göre de bu süre değişebilir) kurulum tamamlanacaktır. Yaptığımız işlemleri daha net anlayabilmek adına aşağıdaki videomuzdan da faydalanabilirsiniz. Slim Framework ile ilgili eklemelerimiz devam edecektir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir